top of page
Etsi
  • Vieska Futsal

Sievi FS on nyt Vieska Futsal

Kaudelle 2021-2022 takaisin Ylivieskaan muuttava Sievi FS vaihtaa nimeään. Uusi nimi on Vieska Futsal. Sievi FS palaa Ylivieskaan tulevaksi futsal-liigan kaudeksi, kun seura pelaa syksystä lähtien ottelunsa uudessa Taanilan koulun liikuntasalissa. Ylivieskalaisen futsalin historia ulottuu noin 20 vuoden päähän, kun kaudella 2002 silloinen FC YPA pelasi ensimmäisen futsalin piirisarjaottelunsa. Nyt futsal palaa juurille Ylivieskaan, joten seuran nimi haluttiin muuttaa paremmin aluetta kuvaavammaksi. Vieska Futsalin nimivaihdos hyväksyttiin kesäkuun alussa Palloliiton futsaltyöryhmässä.


- Nimenmuutos kertoo “kotiinpaluusta”, mutta samalla alueellisuudesta. Jokilaaksojen Futsalin tuki ry ja Vieska Futsal -nimet kuvaavat seuran tahtotilaa toimia valtakunnan tasolla futsalissa, erityisesti Pohjois- ja Keski-Pohjanmaan alueilla, kommentoi seuran puheenjohtaja Kai Perttu.


Seuran pääväreinä säilyvät jatkossakin musta ja keltainen. Kolmantena värinä ollut punainen jää pois ja tilalle tulee ns. “Ylivieskan sininen”, joka on tuttu mm. Ylivieskan nykyisestä tunnuksesta.
616 katselukertaa0 kommenttia

Viimeisimmät päivitykset

Katso kaikki
Post: Blog2_Post
bottom of page